Zapchane kanaliki łzowe: co warto wiedzieć

Zapchane kanaliki łzowe spędzają sen z powiek wielu rodzicom. Jak sobie poradzić z tym problemem? Są dwa rozwiązania.

Jeśli Twoje maleństwo po urodzeniu ma zaczerwienione oczka, a do tego z biegiem dni dochodzi ropienie i łzawienie to może oznaczać, że czeka Cię problem zatkanych kanalików łzowych. My mieliśmy ten problem. Jeśli nie wiesz czego się spodziewać i bardzo się denerwujesz…na początek weź głęboki oddech i uspokój się. Teraz pozwól, że opowiem Ci jak to było w naszym przypadku…

Na początku zaczęło się od podejrzeń. Mieliśmy poczucie, że coś się dzieje, ale kompletnie nie mieliśmy wiedzy z czego wynikają problemy. Co naturalne udaliśmy się do okulistki, by poznać diagnozę. Z perspektywy czasu sądzimy, że zatkane kanaliki łzowe to zdecydowanie nie najgorsze co mogło nas spotkać. Rada dla Ciebie? Zacznij od lekarza. A gdy okaże się, że to zatkane kanaliki łzowe po prostu nie denerwuj się tylko podejmij zdecydowane kroki. Największą rolę odgrywa tutaj czas.

1Dlaczego kanaliki są w ogóle zatkane?

Kanaliki powinny odetkać się z pierwszym płaczem dziecka zaraz po jego urodzeniu. Niestety nie zawsze tak się dzieje. Czasem następuje to nieco później,  z pierwszym kichnięciem czy kaszlnięciem. Z zabiegiem czeka się do ukończenia przez dziecko trzeciego miesiąca życia. Szacuje się, że jeśli do tego czasu kanaliki same się nie odblokują zabieg staje się konieczny.

Ważna jest jak najszybsza reakcja. Im wcześniej zdecydujesz się na zabieg przepychania kanalików, tym większa szansa, że maluszek zapomni o nieprzyjemnym doświadczeniu.

Dwa rozwiązania do wyboru

Specjaliści w takich wypadkach praktykują dwa rozwiązania. Maluszek może zostać poddany narkozie – co wiąże się z szeregiem badań przed samym zabiegiem, a także dwu-trzy dniowym pobytem w szpitalu.

2Druga metoda to zabieg ze znieczuleniem miejscowym, które aplikowane jest do oczka dziecka za pomocą specjalnych kropli. Następnie przeprowadzający zabieg okulista przepycha kanaliki przy użyciu specjalnej sondy. To rozwiązanie trwa zdecydowanie krócej (około 5 minut). Zabieg ten nie powoduje bólu u brzdąca, jednak musisz się przygotować na trudny do wytrzymania płacz dziecka, którego dodatkowo w trakcie zabiegu nie będziesz widzieć.

Może zainteresuje Cię również:

Pobieranie krwi u dziecka: Co warto wiedzieć, aby to nie był koszmar!

Większość lekarzy nie pozwala na obecność rodziców, gdyż wprowadza to dodatkowe zamieszanie. Zabieg na oczkach bez względu na jego poziom trudności – zawsze wymaga maksymalnej koncentracji. Rodzice jedynie potęgują napięcie – co zrozumiałe, nie będziesz w momencie zabiegu najspokojniejszą osobą na ziemi…

Płacz dziecka wywołany jest stresem. Maluch staje w obliczu nowej sytuacji, bez rodziców, dodatkowo zajmują się nim osoby, których nie zna. Widok sondy, która za chwile zbliży się do oka także nie poprawia nastroju.

3Analizując obie metody odtykania kanalików łzowych lekarze zgodnie twierdzą, że to jednak drugi sposób jest korzystniejszy dla dziecka. Usypianie kilkumiesięcznego brzdąca rodzi za sobą ryzyko powikłań. Dodatkowo wcale nie likwiduje całkowicie cierpienia, mimo, że sam zabieg po znieczuleniu ogólnym przebiega bez bólu. Nie można jednak zapomnieć o pobieraniu krwi do badań przed zabiegiem, które takowy ból wywołuje. Trudno przewidzieć także reakcję jaką wywoła samo znieczulenie.

Druga metoda – chociaż wydaje się ciężka dla dziecka to jednak trwa bardzo krótko i oszczędza dziecku ból za sprawą znieczulenia miejscowego. Dla każdego kochającego swojego brzdąca rodzica te pięć minut będzie drogą przez mękę, ale czyż dla dobra dziecka nie jesteś w stanie znieść gorszych rzeczy?

Po zabiegu maluszek trafia od razu w ramiona rodziców, którzy już doskonale wiedzą jak sprawić, by dziecko momentalnie poczuło się bezpieczne. Problem z oczkami Twojego szkraba zniknie, a kolejne dni przyniosą uśmiech, który uraduje serce każdego rodzica oddalając w niepamięć złe wspomnienia.

***

Spotkał Was podobny problem? Jak sobie z nim poradziliście? Jak reagowały Wasze pociechy?

Możesz lubić również

Here you can find the related articles with the post you have recently read.