pobieranie krwi z palca u niemowlaka

Pobieranie krwi u dziecka: Co warto wiedzieć, aby to nie był koszmar!

Pobieranie krwi z palca, pięty (tzw. mikrometoda), główki, a może z żyły z łokcia? 

Zacznę od tego, że sama nie wiedziałam na co zwrócić uwagę podczas pobierania krwi. I przez to zafundowałam swojemu dziecku niepotrzebne cierpienie. Dlatego chcę, abyście wiedzieli co robić, by nie popełnić błędu.

Pierwsze szczepienia wywołują u rodziców ogromne obawy o to jak maluch poradzi sobie z bólem, który jest z tym momentem związany. Jest jednak coś groźniejszego co może sprawić więcej bólu. Nie pozwólcie na to!

Pobieranie krwi u noworodków i małych dzieci: Metody

  • Pobieranie krwi z główki – brzmi strasznie i wygląda nieciekawie, ale to bezpieczny sposób ponieważ właśnie tam jest najlepszy dostęp do naczyń krwionośnych. Częsta praktyka podawania leków maluszkom na oddziałach noworodkowych. W naszym przypadku wskazana ze względu na małą widoczność i kruchość naczyń, a przecież w jakiś sposób konieczne było podawanie leków.
  • Pobieranie krwi z pięty lub z palca (ale za pomocą specjalnego nakłuwacza) – Byłoby idealnie, gdyby po urodzeniu, dzieciątko w pierwszych miesiącach nie chorowało wcale. Taka sytuacja stanowi jednak wyjątek, a rodzice, których dzieci są takimi „wyjątkami” należą do niezwykłych szczęśliwców.Wróćmy jednak do sytuacji, w której maluchowi coś doskwiera, a lekarz, by wyeliminować pewne zagrożenia zleca badanie krwi.Problem pojawia się w momencie samego pobrania. W większości poradni  (szczególnie w mniejszych miejscowościach), pod pretekstem niemęczenia dziecka krew pobiera się z palca niemowlaka. To duży błąd, sprzeczny z zaleceniami krajowego konsultanta ds. neonatologii. Tylko od Ciebie zależy czy w porę zareagujesz i uchronisz malucha od ogromnego bólu.Zalecenia krajowego konsultanta ds. neonatologii mówią wyraźnie, że ze względu na bardzo duże unerwienie palców, krew do pierwszego roku życia malucha powinna być pobierana z pięty.Nakłucie palca powinno odbywać się przy pomocy specjalnego nakłuwacza, który zapewnia odpowiednią i (teoretycznie) bezbolesną głębokość. Ważne jest też, by okolice nakłuć były rozgrzane za pomocą rozmasowania, co powoduje przekrwienie naczyń włosowatych, co z kolei wpływa znacznie na szybkość wypływu krwi. Ważne jest również wcześniejsze wypicie dużej ilości płynów, które wpłyną na gęstość krwi.  A jak jest w rzeczywistości w publicznych przychodniach? Chichotka mając niespełna roczek doświadczyła pobierania krwi ta metodą i nie zaliczamy jej do szybkich i bezbolesnych. Miejsca nakłuć nie były uprzednio rozgrzane. Z pewnością Pani z przychodni na sam widok małego dziecka miała podniesione ciśnienie krwi. Towarzyszył jej nieodłączny stres przez ten czas. Krew nie wyciekała z palca wystarczająco, wiec próbom poddane były kolejne małe paluszki. Uciskane, by wyleciała kropla. Płacz i krzyk w wniebogłosy. Mieliśmy wrażenie ze trwało to wieki. Dziecko i my cali zlani potem. I żadnego bezbolesnego nakłuwacza na oczy nie widzieliśmy!
  • Pobranie krwi z żyły poprzez jej nakłucie w okolicy zgięcia łokciowego lub górnej powierzchni dłoni – Doświadczona i ta metoda przez nas. Krew pobrana z nadgarstka. Asekurowana przeze mnie Malutka zniosła ten moment bardzo dzielnie.

Nie zgadzaj się na pobranie krwi z palca niemowlaka do 1 roku życia! Masz do tego prawo! Chroń swojego malucha przed niepotrzebnym bólem!

***

Jakie są Wasze doświadczenia związane z pobieraniem krwi u dziecka? Korzystaliście z prywatnego laboratorium czy z publicznej przychodni?

Możesz lubić również

Here you can find the related articles with the post you have recently read.