chichotka dziecko podwojna milosc

Strefa taty: On mnie bije!

W ostatniej strefie taty rozpoczęliśmy cykl o podwójnej miłości. Dziś kolejny artykuł o tematyce starej jak świat. Nasze stanowisko jest jasne, a Wasze?

Jeśli czytaliście poprzedni wpis (znajdziecie go tutaj) wiecie jakie mamy zdanie na ten temat. Wiecie też, że ten cykl to swego rodzaju wspólna dyskusja, która być może wpłynie na zmianę naszego zdania chociaż jest to mało prawdopodobne. Dlaczego? Bo dla nas mała różnica wieku między dziećmi to zdecydowanie więcej minusów niż plusów. Jak kochać dwójkę jednakowo? Jak zagwarantować im tyle samo uwagi? Nie da się. Zawsze ktoś traci…

Cykl podwójna miłość – artykuł 2: zgrzyty w relacjach między dziećmi

Może się wydawać, że kłótnie, dogryzanie czy przepychanki obecne są między rodzeństwem zawsze, ale tak jest czysto teoretycznie. Oczywiście nigdy nie będzie tak, że między dziećmi gdzie różnica wieku jest większa panować będzie idylla. Każdy z nas – rodziców doskonale wie, że idealne sytuacje zwyczajnie nie istnieją!

Dlaczego sądzę, że większa różnica wieku wpływa na mniejszą ilość kłótni i nieporozumień?

Jeśli różnica między dziećmi wynosi np. 5 lat to praktycznie na każdym etapie każde z nich potrzebować będzie czegoś innego. Gdy to młodsze dopiero się urodzi starsze będzie już okrzesanym przedszkolakiem, potrafiącym współdziałać z innymi dziećmi. Formy spędzania czasu koncentrować się będą na jak najczęstszym przebywaniu z rówieśnikami. Wtedy rodzice mogą poświęcić więcej czasu maluszkowi, który dopiero przyszedł na świat. A to starsze widząc zaangażowanie rodziców na pewno nie będzie chciało stać obojętnie tylko włączy się w wychowywanie brata lub siostry. Oczywiście ważna rola w tej kwestii spada na rodziców, by umiejętnie je do tego zachęcić.

Z biegiem kolejnych lat zmienia się niewiele. Starsze dziecko wyrusza w drogę edukacji, a młodsze krok po kroku kieruje się w stronę strefy przedszkolnej. Każde ma swój świat, który między wszystkim łączy się na wspólnych relacjach. Te nie zawsze będą krystaliczne, nie zawsze będzie też zgoda i zrozumienie. Ale w moim odczuciu pojawi się więź, która po nagłej kłótni szybko przyniesie chęć pogodzenia. Bo w gruncie rzeczy starsze będzie miało w głowie trudną do określenia odpowiedzialność za los młodszego, zaś młodsze dziecko będzie w tym starszym ciągle szukało wzoru do naśladowania, budując tym samym przez lata ważny w życiu rodzeństwa szacunek.

Co się dzieje, gdy różnica wieku jest mała?

Tutaj w moim odczuciu jest zdecydowanie gorzej. Sądzę, że przy tak małej różnicy wieku (rok – 2 lata) zasadniczym problemem staje się zazdrość. Dwuletnie dziecko jeszcze nie zawsze potrafi powiedzieć o swoich potrzebach (nie mówiąc o młodszych). Często reaguje płaczem, bo tylko tak potrafi przekazać rodzicom co czuje. Niestety taką reakcję łatwo mylnie odebrać. Głód, ból, chęć zabawy, złe samopoczucie, senność to tylko nieliczne czynniki wywołujące płacz u dziecka. Wśród codziennego zabiegania można nie dostrzec, że to starsze cierpi, bo może czuje się odtrącone? Ogromną sztuką jest znaleźć balans między większymi potrzebami młodszego dziecka, a chęcią bliskości starszego.

Nie przekonują mnie opowieści, że gdy małe trochę podrośnie, starsze poświęca mu bardzo dużo czasu, a to mniejsze czerpie z niego garściami. Nie czuje, by taka wizja zdarzała się w rodzinach często. Mam wrażenie, że zawsze ktoś traci. Starsze dziecko – bo w pewnym sensie czas, który mogłoby poświęcić na zabawę i spełnianie swoich pragnień musi podzielić na pomoc mamie lub tacie przy najmłodszym członku rodziny. Młodsze dziecko – bo dla próby znalezienia balansu nigdy nie otrzyma tyle opieki co starsze (gdy jeszcze młodszego nie było na świecie). Rodzice – bo dwoją się i troją, a i tak nie mają czasu dla siebie, dla własnego samorozwoju i są permanentnie zmęczeni. A to rodzi frustrację i stres.

W pigułce:

  • w przypadku dużej różnicy wieku między dziećmi:

–  inne potrzeby każdego z dzieci (znika problem poczucia odrzucenia);
– inny etap życia, inne zainteresowania (są sprawy, które je łączą i takie, które dzielą – każde z dzieci tym samym ma czas na wspólną zabawę i czas tylko dla siebie i swoich indywidualnych zainteresowań);
– kłótnie, nieporozumienia, bójki;
– oddech i wsparcie dla rodziców (starsze dziecko pomoże rodzicom, gdy pojawi się młodsze nie czując się tym samym odrzucone);
– szacunek młodszego i odpowiedzialność starszego;
– więcej czasu dla rodziców – pielęgnowanie swoich pasji, spełnianie się zawodowe;
– oddech finansowy.

  • w przypadku malej różnicy wieku między dziećmi:

– dominuje zazdrość;
– niezrozumienie potrzeb starszego dziecka.

Możesz lubić również

Here you can find the related articles with the post you have recently read.