Emolienty: Pielęgnacja skóry u dzieci

Skóra dziecka znacząco różni się od skóry osoby dorosłej. Naskórek, a dokładniej jego górna warstwa (rogowa) jest cienka. Co prowadzi do częstszego efektu TEWL. Co to w ogóle jest i jak można sobie z nim poradzić za sprawą emolientów?

Uniknąć efektu TEWL!

TEWL (ang. Transepidemal water loss) to przeznaskórowa utrata wody. Najczęściej prowadzi do suchości skóry, podrażnień, a nawet stanów zapalnych. Zaniedbania w pielęgnacji skóry u maluchów mogą być więc groźne w skutkach. Na szczęście są rozwiązania, które chronią skórę dziecka już od pierwszego dnia życia.

Emolienty: emulsje i płyny do kąpieli

Nawilżanie i natłuszczanie skóry dziecka od pierwszych dni życia jest bardzo istotne. Ogromną rolę odgrywa przede wszystkim systematyczność w działaniu. Bariera ochronna skóry malucha po urodzeniu nie jest jeszcze wystarczająco dojrzała. Emolienty chronią skórę bobasa przed działaniem czynników zewnętrznych i odwodnieniem. Promienie słoneczne, mróz, wiatr, centralne ogrzewanie – to wszystko może mieć negatywny wpływ na dziecko, jeśli odpowiednio nie zatroszczymy się o jego delikatną skórę.

Koncerny farmaceutyczne co pewien czas wypuszczają kolejne produkty nawilżająco-natłuszczające, jednak to na co powinniście zwrócić uwagę to obecność w składzie lipidów (zmniejszają utratę wody).  Istotną rolę odgrywają też ceramidy i kwasy tłuszczowe Omega 3-6-9. Wbudowują się w cement międzykomórkowy zapewniając prawidłową barierę naskórka.

Kwestia efektywności stosowanych emolientów zależy również od pory, kiedy będziecie je stosować u dzieci. Najlepiej używać ich zaraz po kąpieli, gdy skóra malucha jest jeszcze nieco wilgotna. Pamiętajcie, aby kąpiele miały formułę łagodzącą. Maluchy nie powinny przebywać w wodzie zbyt długo – najlepiej około 5 minut. Temperatura wody powinna się wahać w przedziale 35-37 stopni Celsjusza, czyli mniej więcej tyle ile wynosi temperatura ciała. Nie stosujcie podczas kąpieli myjek czy gąbek. One podrażniają naskórek dziecka.

Sama szybko przekonałam się o atutach stosowania emolientów  na skórę Chichotki.
Początkowo używałam ich w ilości jednej nakrętki emulsji do kąpieli. Zostawiała ona na skórze warstwę, dzięki której nie musiałam dodatkowo nawilżać jej po kąpieli. Skóra Chichotki była delikatna w dotyku i dobrze nawilżona.

Z czasem, gdy pojawiły się atopowe zmiany skóry zbawienny okazał się (jak wcześniej pisałam) krem Mediderm.

Czy ważny jest poziom pH produktów do nawilżania skóry?


3a

Oczywiście! A to dlatego, że pH dziecka różni się od pH osoby dorosłej. Mydła nasilają zasadowy odczyn co uszkadza barierę ochronną skóry i zwiększa ryzyko zakażeń bakteryjnych. Wśród większości preparatów przeznaczonych do kąpieli znajduje się substancja (laurosiarczan sodu), która może podrażniać skórę maluszka. Dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest stosowanie produktów mających w składzie nieperfumowane syndety, które mają pH zbliżone do naturalnego. Dzięki temu nie uczulają i nie podrażniają skóry, usuwają z ciała brud oraz bakterie.

Mają jednak swoją wadę. Syndety wypłukują lipidy z naskórka. Stosowanie emolientów zaraz po kąpieli skutecznie niweluje te straty. Produkty do pielęgnacji skóry maluszka nie powinny zawierać barwników, parabenów i substancji zapachowych. Przyjmuje się, że emolienty po zastosowaniu działają od 4 do 6 godzin. Częstsze stosowanie (niż raz na dzień) zalecane jest w przypadku atopowego zapalenia skóry.

Stylizacja
Bluzeczka i spódniczka – Little Gold King

Możesz lubić również

Here you can find the related articles with the post you have recently read.