handmade

Cykl Ch: Projekt Handmade – O Matko!

Z tej rozmowy dowiecie się dlaczego zdecydowała się tworzyć dla mam zamiast na „czerwone dywany”, czy szycie było jej przeznaczeniem i jak stworzyła projekt, który może realizować tylko Ona na całym świecie! W naszym stałym cyklu gościmy Dobrawę Sapińską – właścicielkę handmade’owej marki O Matko!

Chichotka.pl: Z moich rozmów z twórcami handmade wynika, że jest jedna rzecz, która w większości wypadków Was łączy – macierzyństwo. Czy w Twoim przypadku narodziny maleństwa także były motywacją do projektowania ubrań?

Dobrawa Sapińska (O Matko!): – Chyba będę w takim razie oryginalna, bo nie jestem jeszcze mamą 🙂 W moim rodzinnym domu zawsze docenialiśmy prace ręczną i rzadko się zdarzało, bym widziała moją mamę bez igły i nitki w ręce. Naturalnie, razem z siostrą, przejęłyśmy ten nawyk. Szybko nauczyłam się szyć i do tej pory sprawia mi to ogromną przyjemność. Swoją drogę projektanta odzieży rozpoczęłam w Ogólnokształcącej Szkole Sztuk Pięknych w Łodzi, a kontynuowałam na Akademii Sztuk Pięknych na wydziale Tkaniny i Ubioru w Łodzi. Moją twórczość handmade podparłam wiedzą i doświadczeniem profesorów m.in. prof. Barbary Hanuszkiewicz. Do niej chodziłam na zajęcia z projektowania ubioru. Miała duży wpływ na moje kreatywne myślenie i brak granic. Natomiast w moim postrzeganiu estetyki ogromny udział miał prof. Andrzej Sadowski, który niestety zmarł kilka dni temu. Uczył mnie rysunku i malarstwa przez 5 lat. Łączenie kolorów, temperatur, wyczucie, realizm w rysunku. Te umiejętności zawdzięczam Jemu.

handmade o matko

Chichotka.pl: – Co skłoniło Cię więc do projektowania ubrań dla kobiet w ciąży i młodych mam?

Dobrawa Sapińska (O Matko!):– Już na trzecim roku studiów licencjackich dotarło do mnie, że projektowanie ubrań na “czerwone dywany” albo dla tzw. sieciówek odzieżowych – nie jest dla mnie. Największą przyjemność sprawiało mi projektowanie dla kobiet ze szczególnymi potrzebami (uwielbiam wyzwania!). Najpierw były to kolekcje dla kobiet ciężarnych, później do wygodnego karmienia piersią. Szczególnie zaintrygowało mnie noszenie dzieci – stąd pomysł na kurtki i bluzy do noszenia Maluchów w różnych wariantach.

handmade o matko

Chichotka.pl: – No właśnie. Twoim znakiem rozpoznawczym są niezwykle praktyczne kurtki dla „świeżo upieczonych” mam – czy sam projekt jest Twoim w pełni autorskim pomysłem?

Dobrawa Sapińska (O Matko!):– Moje kurtki do noszenia dzieci zostały zaprojektowane wspólnie z Mamami noszącymi swoje Maluchy. Miałam przyjemność poznać kilka wspaniałych kobiet, które zgodziły się zostać moimi modelkami na pokazie O matko! podczas wydarzenia Łódź Miastem Kobiet. Modelek poszukiwałam przez różne grupy na facebooku, tak naprawdę, nie wiedziałam jak moje modelki wyglądają przed dniem pokazu. Miałam ogromne szczęście i trafiłam na niesamowicie otwartą i życzliwą grupę Mam z Łodzi. To dzięki nim, wpadłam na pomysł stworzenia całkiem nowych kurtek do noszenia dzieci. Kobiety narzekały, że póki jest ciepło, mogą nosić dzieci w przepięknych chustach, kolorowych, wzorzystych, oryginalnych, gdy przychodzą chłodniejsze dni, mają do wyboru tylko workowate ubrania lub bure, niekobiece,  wyciągnięte polary, gdzie szczytem elegancji był polar w kolorze czerwonym. I tutaj pojawił się niewykorzystany potencjał oraz wyzwanie. Wiedziałam, że muszę zaprojektować piękną, kolorową, praktyczną kurtkę, która nie będzie odstawała urodą i charakterem od chust. W momencie, w którym postanowiłam podejść do projektowania kurtki z całkiem innej strony – “Moje” Mamy bardzo zaczęły mnie wspierać i kibicować. Najpierw powstała lista cech i funkcji, które miała kurtka posiadać, potem zaczęło się projektowanie. W końcu doszłam do formy, która spełniała wszystkie oczekiwania. Po etapie wielu pierwowzorów i przymiarek na cierpliwych Mamach – udało się osiągnąć efekt kurtki z osłonką na dziecko osobno, z możliwością noszenia z przodu i na plecach, z funkcją łatwego zakładania przy niezasłanianiu twarzy dziecku, z mufką na zmarznięte ręce Mamy na wysokości plecków dziecka (który Maluch nie lubi głaskania i poklepywania przez Mamę? :)). Otulacz na Malucha jest w wielu miejscach regulowany, więc nie ma problemu z rozmiarem. Jest jeszcze jedna cecha, która mocno wyróżnia moje kurtki – wygląd. Kolory i wzory dobierają ze mną same Mamy, więc, podobnie jak chusty, dopasowują je do swojego stylu i charakteru. Podkreślamy indywidualizm. Nigdy nie szyję dwóch, identycznych kurtek.

handmade o matko
Chichotka.pl: – Możesz opowiedzieć co wyróżnia Twój projekt kurtki i z czego się składa?

Dobrawa Sapińska (O Matko!):– Ten wzór kurtki został wymyślony przeze mnie od a do z, więc zarówno w Polsce jak i na świecie – tworzę je tylko ja. 🙂

Chichotka.pl: – Postanowiłaś opatentować swój projekt?

Dobrawa Sapińska (O Matko!):– Moim zdaniem każdy autorski projekt zasługuje na ochronę.

handmade o matko

Chichotka.pl: – Zwracasz uwagę, że Twoje projekty mają podkreślić urodę kobiety podczas ciąży i w pierwszych miesiącach po porodzie. Czujesz, że w pewien sposób łamiesz stereotypy? Kobiety często tuż po porodzie nie czują się świetnie w swoim ciele. Swoimi projektami chcesz dać im jasny sygnał – jesteście piękne i powinnyście to pokazać?

Dobrawa Sapińska (O Matko!): Mam pewną teorię na ten temat. W czasie, w którym kobieta jest w ciąży, wzbudza dużo zainteresowania wśród najbliższej rodziny, przyjaciół, znajomych. Emanuje swoją kobiecością, urodą. Ma czas na skupienie się na sobie i jeszcze nienarodzonym Maleństwie. Przygotowuje siebie i swoje otoczenie na przyjście nowego członka rodziny. Zasługuje również na to, by wyglądać w tym niezwykłym czasie pięknie, modnie, podkreślać swoją urodę i swój magiczny stan. Później przychodzi czas narodzin i to Maluszek staje się centrum zainteresowania. Młoda Mama często zapomina w nadmiarze obowiązków o sobie, o swoim samopoczuciu, wyglądzie – przecież ma ważniejsze sprawy na głowie. Pojawiają się powyciągane dekolty, kolory, które łatwo uprać, ubrania “donaszane” po ciąży – nie sprzyja to dobremu samopoczuciu i nie dodaje pewności siebie Młodej Mamie, dlatego musiały powstać praktyczne, wygodne, kobiece, ale też kolorowe ubrania do karmienia piersią. Zwłaszcza w tym wypadku niezwykle istotny jest krój i dobór materiału, który ma zamaskować to, co jest do zamaskowania, ale też podkreślić to, co warte jest podkreślenia – a przy tym nie zapominajmy, że musi być modnie. Swoimi projektami chciałabym powiedzieć ” Nie musicie z niczego rezygnować i w każdym okresie życia możecie wyglądać wspaniale i czuć się świetnie”.

handmade o matko

Chichotka.pl: – Jaki stawiasz sobie cel na najbliższy rok?

Dobrawa Sapińska (O Matko!):– Przekonać większą ilość kobiet, że zasługują na to co najlepsze.

Chichotka.pl: – Twoimi projektami zachwyceni są także mężczyźni, którzy naciskają, abyś przygotowała kolekcję męską. Planujesz?

Dobrawa Sapińska (O Matko!):- Bardzo mnie to zaskoczyło, ale mamy coraz więcej bardzo zaangażowanych Ojców. Świeżo upieczeni tatusiowie często pytają o kurtki do noszenia także dla siebie. Tata też chce tulić swoje Maleństwo również zimą. Pierwsze kurtki męskie już powstają, mam nadzieję, że się spodobają.

bluza-do-noszenia-dzieci-mietowa-5

Chichotka.pl: – Jakich materiałów używasz do swoich projektów?

Dobrawa Sapińska (O Matko!):- Czas poszukiwania odpowiednich tkanin jest dla mnie dość trudny, bo jestem wybredna. Zarówno jakość jak i kolor, wzór, musi mnie zachwycić. Nie lubię “bylejakości”. Często piękny materiał sam kusi, do stworzenia czegoś nowego. 

Chichotka.pl: – Twoją twórczość można podziwiać i (ewentualnie) zamawiać tylko poprzez fanpage na Facebooku?

Dobrawa Sapińska (O Matko!): – Można się ze mną kontaktować poprzez fanpage na Facebooku, stronę www  i mailowo, zachęcam do pisania prywatnych wiadomości, by ustalać projekty indywidualnie. Sklep na stronie pokazuje przykładowe wzory i kroje.

Chichotka.pl: – Gdzie można przymierzyć i dokładnie obejrzeć Twoje projekty?

Dobrawa Sapińska (O Matko!):  Moje projekty można przymierzać w mojej pracowni na Świtezianki 12/10 po wcześniejszym umówieniu się na spotkanie, jak i na wszystkich Targach i spotkaniach, na które jeżdżę w Polsce – najbliższe wydarzenie już 4 grudnia – MAMY TARG w Łodzi.

handmade o matko

Chichotka.pl: – Nad jaką kolekcją teraz pracujesz i czym chciałabyś zaskoczyć swoje klientki? Zdradzisz rąbka tajemnicy?

Dobrawa Sapińska (O Matko!):– Moi bliscy się ze mnie śmieją, że ja nigdy nie przestaję pracować. Często rano wstaję i mówię “wymyśliłam coś super, muszę szybko odszyć”, co chwila wpada mi coś nowego do głowy, jakieś udoskonalenie, nowa forma, zainspiruje mnie tkanina, wzór, a bardzo często spotkana Młoda Mama, która doskonale wie, czego chce i czego oczekuje od ubrania – a ja jej tylko pomagam przetworzyć wizję w rzeczywistość. Mam wrażenie, że nie tylko ja zaskakuje moje klientki- one też mnie zaskakują. Są moją inspiracją i motorem do działania.

Możesz lubić również

Here you can find the related articles with the post you have recently read.